Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Jak się rozwieść się z obcokrajowcem spoza Unii Europejskiej w Polsce?

W ostatnich kilkunastu latach można zaobserwować, że małżeństwa międzykulturowe z cudzoziemcami spoza Unii Europejskiej stają się coraz częstszym zjawiskiem. Niemniej jednak odmienne tradycje, kultura czy też religia stają się dla nich źródłem konfliktu i barierą do niepokonania. Wtedy jedynym rozsądnym rozwiązaniem małżeństwa jest rozwód. Kiedy nastąpi moment decyzji o zakończeniu małżeństwa powstają pytania i wątpliwości: w którym kraju się rozwieść? który sąd będzie bardziej dla nas przychylny: polski czy sąd małżonka obcokrajowca? lub który sąd będzie tańszy i szybszy?

Przy wyborze kraju, w którym zdecydujemy się przeprowadzić rozwód z obcokrajowcem spoza Unii Europejskiej należy pamiętać, iż wraz z rozwodem powstają wątki poboczne, czyli kwestie uregulowania kontaktów z małoletnimi dziećmi, alimentów czy zakresu władzy rodzicielskiej. Każdy z tych elementów ma wpływ na dalsze życie małżonków, a także ich dzieci.
Na gruncie prawa polskiego ustawodawca przewiduje możliwość rozwiązania małżeństwa z obcokrajowcem spoza Unii poprzez rozwód, w następujących sytuacjach, tj. gdy:
 ostatnio oboje małżonkowie zamieszkiwali w Polsce lub
 jeden z małżonków nadal ma miejsce zamieszkania (nie jest tożsame z zameldowaniem) lub miejsce zwykłego pobytu w Polsce (podczas gdy drugi z małżonków mieszka poza granicami Polski), a także
 małżonek będący powodem (tj. małżonek, która wnosi do sądu pozew o rozwód) co najmniej od roku, liczonego przed wniesieniem do sądu pozwu o rozwód zamieszkuje w Polsce, również
 małżonek będący powodem jest obywatelem polskim i co najmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio złożeniem pozwu o rozwód zamieszkuje w Polsce.
Niezależnie od powyższego należy pamiętać, że w sytuacji gdy każdy z małżonków wniesie pozew o rozwód w innym kraju, sprawa rozwodowa będzie toczyć się w tym kraju, który jako pierwszy wszczął postępowanie. Zatem jeżeli zdecydujemy się na rozwód w Polsce należy śpieszyć się z tą decyzją, zanim drugi małżonek złoży pozew za granicą. Obcokrajowiec zamieszkujący poza Polską nie musi stawiać się osobiście przed polskim sądem. Jeżeli pozwany małżonek przebywa za granicą, może zostać wysłuchany przed właściwym zagranicznym sądem lub przed polskim konsulem w ramach tzw. pomocy prawnej.

W celu przeprowadzenia sprawy – warto skorzystać z naszej usługi – wyjaśnimy czy warto brać rozwód w Polsce. Zapraszamy do kontaktu.